Ko gero pirmasis instrumentas, su kuriuo pasaulyje pirmiausiai susipažįsta žmogus, yra būgnai. O kuo gi daugiau grodavome vaikystėje įlindę į mamos lentynas virtuvėje? Teisingai, puodais ir šaukštais! Būgnų istorija siekia labai gilias šaknis, tačiau stebina, kad nuo pirmųjų būgnų kaip instrumentų atsiradimo iki šių dienų jie praktiškai nepasikeitė!
- Pirmųjų būgnų atsiradimas datuojamas apie 4000 metų pr.Kr. Egipte. Panašaus senumo būgnai, pagaminti iš aligatorių odos, taip pat iškasti ir Kinijos teritorijoje, kur buvo gyventa neolito laikų genčių.
- Pagal rašytinius šaltinius, būgnai pirmiausiai apibūdinami kaip svarbi šamanistinių ritualų dalis.
- Verta kalbėti ne tik apie būgnus kaip fizinį instrumentą, bet apie būgnavimą kaip atlikimo būdą apskritai. Jau vien kiek pasako gyvūnų elgsena: beždžionės makakos bei kiti primatai daužydami rankomis į krūtinę, žemę ar plodami savo varžovams parodo, jog dominuoja savo būryje.
- Būgnavimas kaip religinė praktika taip pat aptinkamas daugelyje senųjų civilizacijų. Monotoniškas ir įtraukiantis būgnų ritmas atlikdavo savotišką gilios maldos funkciją ir net padėdavo panirti į galingą dvasinį transą. Kai kurios gentys pagal būgnus ritualų metu šokdavo, todėl būgnai laikomi pirmąja muzikos rūšimi žmonijos istorijoje.
- Būgnai būdavo gaminami iš medinio korpuso, aptraukto gyvūnų oda. Kai kuriose civilizacijose būdavo gaminami metalo – plieno, aliuminio, žalvario, bronzos – būgnai.
- Kalbant apie būgnavimą kaip grojimo būdą, įdomu paminėti, kad tik 1930-aisiais metais įvairių eisenų metu, per kurias marširuodavo orkestrai, suvokta, kad žmogus vienu metu gali groti ne vienu būgnu, o tuo pačiu metu ir lėkštėmis ar cimbalais.
- 1960-aisiais pradėjus sparčiai populiarėti roko muzikai, netrukus buvo išrasti elektroniniai būgnai (1967 m.), kurie šiandienos muzikos pasaulyje jau nėra naujiena.
Šiandien būgnų pamokas renkasi tiek jauni, tiek vyresni. Vienus traukia turbūt iš vaikystės likęs pojūtis aiškios struktūros ir noras nuolatos jį mušti, o kitiems būgnai tampa puikia priemone išsikrauti nuo neigiamų emocijų ar išbandyti savo ritmo įgūdžius grojant su grupe.