Klasikinės gitaros istorija

klasikines gitaros istorija

 Paprastai gitarą įsivaizduojame kaip ašuoniukės formos korpuso instrumentą, kuriuo brazdina paaugliai gatvėje ar scenoje preciziškai skambina klasikinės gitaros profesionalai. Atrodo, gitara kaip gitara. Tačiau tik nedaug kas žino, jog tokią formą šis instrumentas įgijo palyginti visai neseniai. Gitaros prototipas siekia apie 4 tūkstančius metų atgal ir per visą šį laikotarpį gitaros forma bei skambesys nuolatos evoliucionavo. Pasirodo:

- Jau Senovės Egipte egzistavo liutnios – vieni pirmųjų "styginių" instrumentų. Vietoj šiandien mums įprastų metalinių (akustinės gitaros) ar nailono stygų tuomet ant korpuso būdavo įtaisomos ne kas kita, o stygos, pagamintos iš gyvulių žarnų. Pats korpusas buvo sudarytas iš medinės lentelės ir ją apgobusios antilopės odos. 

 - Arabams užkariavus Egiptą šis instrumentas pradėjo plisti į Europą, o beplistamas jis nuolatos keitėsi ir transformavosi. XVI a. Ispaniją jau buvo pasiekusi keturių stygų gitara, vadinta "čitara". 

 - Galiausiai, o iš tikro visai neseniai, XIX amžiuje, Ispanijoje muzikos pasaulį išvydo modernioji klasikinė gitara, kuri jau sutampa su mūsų vaizduotėje karaliaujančiu šio instrumento pavidalu – šešiomis stygomis, aštuoneto formos mediniu korpusu.

 - Ispanišką klasikinės gitaros modelį į kitas Europos šalis, Angliją, Prancūziją ir toliau, atgabeno vienas pirmųjų klasikinės gitaros virtuozų Fernando Sor (1778-1839), kuris mėgo daug keliauti ir apsilankęs Londone suteikė galimybę žymiam gitarų gamintojui Louis Panormo įsitikinti ispaniškos gitaros pranašumais. Apžavėtas puikaus ispaniškos skambesio ir dizaino, Panormo pradėjo ir savo instrumentams taikyti ispaniškus gitarų gaminimo metodus.

 - Tačiau bene didžiausias nuopelnas klasikinės gitaros istorijai atitenka ispanų dailidei, gitarų bei liutnių gamintojui, Antonio de Torres Jurado. Galima sakyti, kad jo inovacijos buvo galutinės – šiandienos gitaros iš esmės gaminamos būtent pagal Torres modelį ir visa tai tik šio dailidės nuolatinio eksperimentavimo ir didelio smalsumo dėka. Jam patobulinus senąjį gitaros modelį, instrumento tonas pasidarė subalansuotas, švarus ir sodrus. 

 - Pagrindiniai skirtumai tarp Torres ir šiandieninių klasikinių gitarų – tai korpuso gaminimui naudojama kitokia mediena ir nuo 1950-ųjų klasikinėms gitaroms taikomos nailono stygos, pakeitusios iki tol iš gyvulių žarnų ir šilko siūlų vytas stygas.