Saksofoną atpažįstame iš aukso atspalvio, blizgaus metalinio korpuso, išraitytos formos ir skleidžiamos ganėtinai skardžios melodijos.
Įdomus faktas – saksofonas yra priskiriamas medinių pučiamųjų šeimai. Taip yra todėl, nes metaliniame saksofono korpuse įmontuotas nendrinis liežuvėlis, kurio dėka būtent ir yra išgaunamas garsas.
Saksofonas yra unikalus klarneto ir obojaus junginys. Iš klarneto saksofonas „paveldėjo“ tokias savybes kaip liežuvėlis, esantis prie pūstuko, panašaus į snapelį. O obojų saksofonas primena tuo, kad turi platėjančias žiotis ir kosinusinį vamzdelį.
Dar vienas svarbus dalykas, kurį ne visi žino – grojant saksofonu garso stiprumas išgaunamas toli gražu ne smarkiau pučiant, o virpinant medinį liežuvėlį. Štai kodėl žmonės, niekada nesimokę groti šiuo instrumentu ir pirmą kartą pabandę jį papūsti išgauna „šnipštą“ - nors pučiant jau net veidas raudonuoja, vis tiek nė garselio! Tad vien norint įvaldyti saksofono pūtimą reikia ne vienos ir ne dviejų saksofono pamokų.
Saksofonai yra ne vienos rūšies – pagal tai, kokio tono garsus jie gali išgauti, skirstomi sopranito, soprano, alto, tenoro, baritono, kontraboso ir subkontraboso saksofonai. Kuo žemesnių tonų yra saksofonas, tuo didesnis pats instrumentas.
Turbūt universaliausias ir dažniausiai atpažįstamas saksofono tipas – tai tenoro saksofonas. Juo paprastai grojama džiazo, roko grupėse. O šio instrumento skleidžiama garso amplitudė panaši į vyriško vokalo spektrą.
Geriausiai suprasti, kas yra saksofonas, ko gero įmanoma tik mokantis juo groti. Viena ar dvi saksofono pamokos padės apsispręsti, ar tai būtent Jums skirtas instrumentas.